Blog > Komentarze do wpisu
Wielka Loża Francji

Wielka Loża Francji (fr. Grande Loge de France) – jedna z trzech największych (obok Wielkiego Wschodu Francji Wielkiej Loży Narodowej Francuskiej)  obediencji masońskich we Francji. W 2008 r. liczyła około 28000 masonów, skupionych w 780 lożach we Francji i poza jej granicami.

Została założona w 1894 r., jednakże uważa się za kontynuatorkę obediencji o tej samej nazwie, która istniała w latach 1738-1773. Od 2009 r. jej Wielkim Mistrzem jest Alain-Noël Dubart.

Inicjuje jedynie mężczyzn. Używa niemal wyłącznie Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Pracuje "na chwałę Wielkiego Architekta Wszechświata", którego określa jako "zasadę twórczą" (fr. ''principe créateur''), pozostawiając jednocześnie swoim członkom swobodę interpretacji tego terminu. Należy do Konfederacji Wielkich Lóż Zjednoczonych Europy, grupującej tradycyjne obediencje symboliczne, nieuznawane przez Wielką Zjednoczoną Lożę Anglii.

Wydaje ogólnodostępny kwartalnik "Points de Vue Initiatiques" i przeznaczony do użytku wewnętrznego miesięcznik "Le Journal de la Grande Loge de France".

W loży Puszkin należącej do Wielkiej Loży Francji inicjowany był Waldemar Gniadek, Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski.

niedziela, 14 marca 2010, inicjacja

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: M.O. Kadalber, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/21 18:37:58
Świetny wpis! Ciesze się, że powstał blog, który poświęca tak wiele miejsca tzw. masonerii środka - nurtowi liberalno-tradycjonalistycznemu, którego Grande Loge de France jest i była wybitnym przedstawicielem. Kierunek ten stanowi świetną alternatywę zarówno dla ultrakonserwatywnych obediencji w rodzaju UGLE, jak i laicko-antyklerykalnych, o ciągotach społeczno-politycznych, pokroju Wielkiego Wschodu Francji. Uważam zresztą, że właśnie ten nurt ze względu na swoje umiarkowanie i umiejętność łączenia postępu z tradycją ma przed sobą największą przyszłość.

Dodam, że swego czasu nurt liberalno-tradycjonalistyczny był dość żywy zwłaszcza w pierwszej poł. XX w., kiedy to bardzo wiele obediencji, w tym WLNP, miała zbliżony profil do GLdF. Nawet później Loża-Matka Polski "Kopernik" w Paryżu dochowała wierności Wielkiej Loży Francji, nie kusząc się na przejście do GLNF. Uczyniła to dopiero pod koniec lat 80, a w 1992 r. ostatecznie weszła w skład nurtu regularnego.

Nie bez znaczenia dla polskiego wolnomularstwa jest to, że w Wielkiej Loży Francji inicjację otrzymali dwaj obecni Wielcy Mistrzowie: Marek Złotek-Złotkiewicz z WLNP, którego przyjęto w paryskim "Koperniku" oraz Waldemar Gniadek z WWP, inicjowany do loży GLdF "Puszkin".

Co się tyczy bloga, to zachęcam do zamieszczania dalszych wpisów, które przybliżą czytelnikom Wielką Lożę Francji i nurt środka. Warto wspomnieć, że obediencją o zbliżonym profilu jest także Wielka Loża Tradycyjna i Symboliczna "Opera", która również zezwala na interpretację WBW jako zasady twórczej. Ja sam zamierzam wykorzystać pewne informacje tu zamieszczone przy pisaniu "Traktatu o regularności". Dziękuję zwłaszcza za wpisy o GLdF i Lozannie i zarazem zachęcam do wzbogacenia bloga o kolejne teksty.

Z braterskim pozdrowieniem

Karol Wojciechowski, WWW