RSS
poniedziałek, 16 maja 2011
Wielki Mistrz Marek Złotek-Złotkiewicz

Polecam piękny, bardzo wolnomularski w swoim przesłaniu wywiad z Markiem Złotek-Złotkiewiczem, Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Narodowej Polski. Warto zwrócić uwagę, że Wielki Mistrz wspomina o swojej inicjacji w Wielkiej Loży Francji, a więc w „mojej” macierzystej obediencji, której ten blog poświęcony jest w przeważającej mierze.     

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/artykuly/1515446,1,rozmowa-z-wielkim-mistrzem-wielkiej-lozy-narodowej-polski.read#ixzz1MUluW2FR

08:58, inicjacja
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 maja 2011
Wielka Loża Francji i kobiety

Siostra Mirka porusza na swoim blogu kwestię wolnomularstwa kobiecego (http://aszera.wordpress.com/2011/05/04/bracia-i-siostry-wolnomularze/). Jak wiadomo, masoni „regularni” nie uznają inicjacji kobiet. Moja obediencja, tzn. Wielka Loża Francji, ma w tej kwestii stanowisko zbliżone do braci „regularnych”. Z tą jednak różnicą, że o ile kobiety nie mogą być inicjowane w lożach WLF, ani nawet uczestniczyć w ich pracach, o tyle bracia z WLF mogą odwiedzać loże kobiece (bądź mieszane) i pracować razem z siostrami.

Przypomina mi się w tym kontekście następująca historia. Na jednej z otwartych konferencji WLF w 2008 r., obecna wśród publiczności siostra zwróciła się Wielkiego Mistrza Alaina Graesel z pytaniem: Czcigodny Mistrzu, dlaczego Wielka Loża Francji odmawia nam swojego światła? Alain Graesel odpowiedział mniej więcej w ten sposób: gdyby wolnomularstwo kobiece nie istniało, byłbym pierwszym, który by zaproponował jego utworzenie. O ile jednak nikt nie zarzuca katolickim zakonom męskim, że nie przyjmują kobiet, o tyle nie powinno się takiego zarzutu stawiać męskim zakonom wolnomularskim.

Z braterskich rozmów wynika, że wielu członków WLF prywatnie nie podziela przytoczonej opinii. Ja sam nie mam w tej kwestii wyrobionego zdania. Myślę zatem, że skoro mogę już – jako czeladnik – podróżować, to pierwsze kroki skieruję właśnie do którejś lóż, w której pracują siostry. Może właśnie na Wschodzie Warszawy?

10:56, inicjacja
Link Dodaj komentarz »