RSS
poniedziałek, 02 sierpnia 2010
Wielka Loża Kultur i Duchowości

 

Jak podaje tygodnik „Le Point”[i], Wielka Loża Kultur i Duchowości (fr. La Grande Loge des cultures et de la spiritualité) to francuska obediencja wolnomularska mieszana, utworzona w 2003 r. przez piętnastu braci wyższych stopni wywodzących się z Wielkiej Loży Narodowej Francuskiej (tzn. obediencji regularnej podporządkowanej UGLE). Liczy ona około 300 osób (w tym 15% kobiet) skupionych w pięciu lożach, z których – co ciekawe - jedna działa w Polsce.

Strona internetowa Wielkiej Loży Kultur i Duchowośc[ii]i zawiera niewiele informacji. Wynika z niej natomiast, że istnieje nie pięć, ale osiem lóż: Thomas More, Republika, Agora, Królowa Saby, Mirabeau, Ul, Erasmus i Filantropi. Nie wiadomo jednak, czy i która z nich działa w Polsce.

Zdaniem cytowanego tygodnika „Le Point”, Wielka Loża Kultur i Duchowości cechuje się poszanowaniem tradycji i rygorystycznym przestrzeganiem rytuału (Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego) i deklaruje się jako interkulturowa i „interspirytualistyczna” (fr. „interspirituelle”). Nawiązuje ona do Wielkiego Budowniczego Wszechświata jako zasady najwyższej, ale nie wymaga wiary w Boga. Zakazuje dyskusji na tematy polityczne i religijne.

 


[i] N° 24 hors série, septembre-octobre 2009, str.79

[ii] http://www.glcs.fr/ (konsultowana 2 sierpnia 2010)